Khmer Keyboard Get link Facebook X Pinterest Email Other Apps September 29, 2015 Khmer Unicode keyboardThis is the Khmer Unicode Keyboard that help every one to learn and typing Khmer Unicode fast .Now Khmer Unicode is official you by the law.So We Cambodian should be learn and study this keyboard . Get link Facebook X Pinterest Email Other Apps Comments
រូបគំនូរប្រវត្តិសាស្ត្រ ជាច្រើននៅលើជញ្ជាំងព្រះវិហារ វត្តកំពង់ធំត្រូវបានគេបង្ហាញ ក្រោយពេលវាយកំទេចចោលរាបស្មើដី September 01, 2017 រូបគំនូរប្រវត្តិសាស្ត្រជាច្រើនត្រូវបានលោក ព្រាប ចាន់ម៉ារ៉ា បង្ហាញនៅលើ Facebook របស់លោកដោយអារម្មណ៍សោកស្តាយយ៉ាងខ្លាំង ពេលទទួលដំណឹងថា រូបគំនូរ និង ព្រះវិហារដ៏ចំណាស់ ក្នុងវត្តកំពង់ធំ ត្រូវបានគេវាយកំទេចរាបស្មើដល់ដី បាត់ទៅហើយ។ បើតាមប្រភពព័ត៌មានបានអោយដឹងថា វត្តកំពង់ធំ ត្រូវបានសាងសង់ឡើងនៅឆ្នាំ 1633 ចំណែកឯព្រះវិហារ ត្រូវបានសាងសង់នៅក្នុងឆ្នាំ 1948 ខណៈពេលដែលគំនូរនៅលើជញ្ជាំងព្រះវិហារ ត្រូវបានគេគូរនៅក្នុងឆ្នាំ 1960 ពេលនេះត្រូវបានវាយកំទេចចោល ទោះបីធ្លាប់បានដាក់ជាបេតិកភណ្ឌជាតិ កាលពីឆ្នាំ 2007 យ៉ាងណាក្តី។ លោក ព្រាប ចាន់ម៉ារ៉ា បានរៀបរាប់នៅលើ Facebook លោកថា៖ “គំនូរជាប្រវត្តិសាស្ត្រនៅវត្តកំពង់ធំ គូរឆ្នាំ១៩៦០ មានរូបអ្នកដឹកនាំល្បីៗលើលោកសម័យនោះ ដែលមានទំនាក់ទំនងជាមួយខ្មែរ ដូចជា ចិន, រុស្សី, អាមេរិក, ឥណ្ឌា, ឥណ្ឌូនេស៊ី, ភូមា… និងព្រះឆាយាលក្ខណ៍ព្រះបរមរតនកោដ្ឋ។ល។ ដែលអ្នកស្រាវជ្រាវខ្មែរនិងបរទេសចាប់អារម្មណ៍សិក្សា ត្រូវគេវាយកម្ទេចឲ្យវិនាសអន្តរាយ (ក្នុងព្រះវស្សានិងក្នុងរដូវបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌឆ្នាំ២០១៧នេះ)” Read more
សោកស្តាយក្រោយពីកាសែត ខេមបូឌាដេលី ប្រកាសបិទទ្វារ September 05, 2017 កាលពីថ្ងៃទី៤កញ្ញា ក្លឹបអ្នកកាសែតកម្ពុជា បានសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានមួយ ដោយសម្តែងការសោកស្តាយដែលកាសែត ខេមបូឌាដេលី (Cambodia Daily) បានប្រកាសបិទទ្វារឈប់ដំណើរការផ្សាយចាប់ពីពេលនេះតទៅ។ កាសែតជាភាសា អង់គ្លេសនិងខ្មែរមួយនេះត្រូវបានអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារប្រកាសថាបានជំពាក់ថ្លៃពន្ធចំនួនជាង ៦ លានដុល្លារអាមេរិកនិងតម្រូវឲ្យបង់ពន្ធជូនរដ្ឋត្រឹមថ្ងៃទី៤កញ្ញានេះ។ ក្លឹបអ្នកកាសែតកម្ពុជាសូមអំពាវនាវដល់ម្ចាស់កាសែត ខេមបូឌាដេលី គួររកវិធីសម្រប សម្រួលជាមួយអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារដើម្បីរកដំណោះស្រាយសមស្របមួយដែលអាច អនុញ្ញាតឲ្យកាសែតនេះដំណើរការឡើងវិញបាន។ ការប្រកាសបិទទ្វារដោយខ្លួនឯង របស់កាសែតខេមបូឌាដេលី ជាការបាត់បង់ប្រភពព័ត៌មានមួយសម្រាប់អ្នកអានរបស់ខ្លួន។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ក្លឹបអ្នកកាសែតកម្ពុជាសង្ឃឹមថា ស្ថាប័នសារព័ត៌មានផ្សេងទៀតនឹង នៅតែបន្តការងាររបស់ខ្លួនស្របតាមវិជ្ជាជីវៈ និងការទទួលខុសត្រូវដើម្បីផ្តល់ព័ត៌មានដល់មហាជនទូទៅឲ្យបានទូលំទូលាយ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ក្លឹបអ្នកកាសែតកម្ពុជាក៏សូមអំពាវនាវដល់ ស្ថាប័នសារព័ត៌មានទាំងអស់សូមយកចិត្តទុកដាក់បំពេញកាតព្វកិច្ចផ្លូវច្បាប់ឲ្យបានត្រឹមត្រូវ ដើម្បីចៀសវាងការកើតមានបញ្ហាជាយថាហេតុណាមួយដោយការខ្វះចន្លោះខាងផ្លូវច្បាប់។... Read more
ចៀសវាង ៧ចំណុចនេះពេលកក់សក់ បើមិនចង់អោយសក់ខូច March 20, 2017 សក់ស្រស់ស្អាត, ភ្លឺរលោង និងគ្មានអង្គែលើស្បែកក្បាល គឺជាអ្វីដែលមនុស្សគ្រប់រូបប្រាថ្នាចង់បាន។ ប៉ុន្តែជារៀងរាល់ថ្ងៃស្ត្រីគ្រប់រូបតែងតែធ្វើឲ្យសក់ខូចដោយមិនដឹងខ្លួន ក៏ព្រោះតែការកក់សក់មិនបានត្រឹមត្រូវ, ការសម្ងួតសក់ និងការធ្វើម៉ូដសក់ជាដើម។ ដូច្នេះដើម្បីជៀសវាង បញ្ហាទាំងនេះ សូមចៀសវាងទង្វើមួយចំនួនដូចខាងក្រោម: ១. កុំកក់សក់ញឹកពេក កុំព្យាយាមប្រើសាប៊ូកក់សក់ញឹកញាប់ពេក ព្រោះវាអាចបណ្តោលឲ្យស្ងួតស្បែកក្បាល។ ២. ពេលកក់សក់កុំទុកយូរពេក នៅពេលដែលកក់សក់កុំទុកសាប៊ូនៅលើក្បាលយូរពេក បើទោះបីជាអ្នកកក់សក់យូរៗម្តង ឬញឹកញាប់ក៏ដោយ។ ៣. កុំអេះខ្លាំងពេក ដើម្បីបង្កាការបាក់ និងជ្រុះសក់ សូមប្រើដៃអេះថ្នមៗនៅពេលកក់សក់។ ៤. មិនត្រូវប្តូរប្រភេទសាប៊ូញឹកញាប់ទេ ការប្រើសាប៊ូតែមួយប្រភេទត្រូវបានផ្តល់អនុសាសន៍ ប្រសើរជាងការផ្លាស់ប្តូរសាប៊ូថ្មីរៀងរាល់ខែ។ ៥. មិនត្រូវលាងសម្អាតដោយប្រើទឹកដែលមានសីតុណ្ហភាពខ្ពស់ សូមកុំព្យាយាមប្រើទឹកដែលមានសីតុណ្ហភាពខ្ពស់ពេក អ្នកត្រូវប្រើទឹកក្តៅឧណ្ឌៗ ឬទឹកត្រជាក់នៅពេលដែលលាងសម្អាត ដើម្បីកុំឲ្យប៉ះពាល់ដល់ស្បែកក្បាល។ ៦. កុំត្រដុសនៅពេលសក់សើម ចៀសវាងការត្រដុស នៅពេលដែលសក់របស់អ្នកកំពុងតែសើម ព្រោះពេលនេះសក់ងាយនឹងផុយ ហើយឆាប់បាក់។ ៧. ... Read more